Olej na plátně, 41 x 27 cm, rámováno, signováno vpravo dole Lebasque. Provenience: Ze sbírky Jacqueline G .-L. Paris – Cannes. Publikováno: Denise Bazetoux, Henri Lebasque, Catalogue Raisonné, Tome 1, Neuilly-sur-Marne, 2008, n°1046, 1047, 1114 et 1122. Významný francouzský postimpresionista, který studoval na École régionale des Beaux-Arts d´Angers a později se přestěhoval do Paříže. Henri Lebasque chodil na hodiny do ateliéru L. Bonnata a živil se jako asistent na dekorování Pantheónu vedené F. Humbertem. Ve stejné době se seznámil s C. Pissarrem a A. Renoirem, kteří měli na jeho dílo velký vliv, ale také s výrazně mladšími umělci tvořícími skupinu Nabistů. Pro jeho díla je signifikantní barevná teorie, která vychází z používání barevné palety ve stínování. Malíř vystavoval společně s G. Roualtem, A. Derainem, H. Ottmanem, E. Vuillardem a H. Matissem. Později se rozhodl přesídlit na jih Francie, který výrazně změnil jeho autorský rukopis, zvláště pak v koloritu. Viděné dílo, pohled na dívku sedící na posteli, můžeme dle koloritu, stylu v malbě a samotnému námětu datovat do dvacátých let dvacátého století. Hledíme na intimní chvíli, kdy dívka odhazuje společenské dogma a užívá si klidu. Lebasque zde projevuje své koloristní chutě v podobě nanášení a vrstvení valérů barev, jež přecházejí v efektivní vyjevení kýženého námětu.