Olej na plátně, 64 x 79 cm, rámováno, datace 1968, signováno vpravo dole Fremund 68. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D. Nahlížíme na typické dílo Richarda Fremunda. Zračí se před námi motiv vesnice, tedy velmi folklorní téma, jímž se autor zabýval velkou částí svého tvůrčího bytí. Fremund byl svou náturou velmi vřelým člověkem. Tento cit a klid v něm vychovala jeho matka, která ho po celou dobu jeho tvůrčího konání velmi podporovala, a to až do autorovy smrti v roce 1969. Od padesátých let Fremund spolu s přáteli navštěvoval Svatobořice na Kyjovsku, tedy kraj plny tradic a zemitosti. Možná zde načerpal malíř velkou část své inspirace pro malebné vesnice v zářivých tónech. Nabízené dílo pochází z pozdní fáze autorovy tvorby, kde se mísí jak předešlé náměty, jež autor dotáhl na jistý horizont zamýšleného, spolu se zkušeností poznání práce Van Gogha a následné cesty do Paříže a uzření velkého zakladatele fauvismus Henriho Matisse. Plátno Vesnice kompiluje vše, čím se dílo Richarda Fremunda profiluje, čím se může pyšnit. Hutné tvarosloví zářivých tahů jiskrných past, geometrizovaní folklórního námětu a v neposlední řadě jistý nepopsatelný hřejivý účinek atmosféry, který mají Fremundovy plátna s vesnickým námětem. Nabízené plátno je jistě navýsost výtečným příkladem autorovy malířské práce.