Objekt, 40 x 40 cm, rámováno, pod sklem, datace – 70. léta 20. století, signováno vpravo dole M. Dobeš. Provenience: Současným majitelem získáno z ateliéru autora. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Nabízené dílo pochází s úžasné mysli jednoho z nejoriginálnějších umělců Československé umělecké scény. Milan Dobeš se svými překotnými přístupy proslavil po celém světě a v době vrcholné slávy se spolupodílel na utváření samotných myšlenek a pravidel utváření kinetickooptických těles. Předložené dílo Reflexivní reliéf spadá právě do kategorie onoho konání. Hledíme na objekt, jenž za pomoci důmyslného využití zrcadlení a nastolení kýženého vztahu mezi hmotou a prostorem vytváří optický klam a navozuje nejen jistou hloubku, ale právě pomocí zrcadel i prostor a lomu hmoty, které pohltí divákův zrak a nastolí mu autorem plánovaný efekt. Vrstvení ploch podložek a zrcadel ukotvuje zcela jinou realitu a divák se svým zrakem propadá do taje fantaskního mimoprostoru. Díla Milana Dobeše jsou ceněna nejen pro osobité nastolení reality, ale taktéž i pros své technické zpracování a u daného díla tomu není jinak. Reflexivní reliéf je nádhernou ukázkou autorovy práce 70. let