Objekt, 40 x 40 cm, rámováno, datace 80. léta 20. století, pod sklem, signováno vpravo dole M. Dobeš. Provenience: Současným majitelem získáno z ateliéru autora. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Stejně tak jako je tomu u druhého z nabízených optickokinetických objektů i Modrý pohyb spadá do úžasné práce s prostorem a hmotou Milana Dobeše. Ten využívá vrstvení ploch rozdílných vlastností, jež výsledně tvoří optický klam, který vrhá oko diváka za mez reálného světa do hloubky nevídaných možností. Milan Dobeš po celou dobu své volné tvorby tvoři vytříbené projekty, jež si opticky zahrávají s fyzikálními pravidly našeho světa. Za pomoci opakujících se rovnic či vztahu ploch a prostoru vtahuje pohledy přihlížejících do prostor mimo tento svět a rozehrává vjemový klam, jakousi past pro náš zrak. Jeho důmyslná práce s hmotou oprošťuje zvolené materiály od původních vlastností a nastoluje jim zcela nové horizonty. Není náhodou, že se díla Milana Dobeše objevuji nejen v českých a slovenských sbírkách, ale lze je vyhledat takřka po celém světě. Pohyb Modré je reprezentativním vzorem optickokinetické práce svého autora.