Olej na plátně, 80 x 100 cm, datace 2021, signováno J. Špaňhel. Opatřeno o autorským záručním listem. Autor díla po absolvování ateliérů M. Knížáka a J. Davida, které spíše vedly k inovativním přístupům postmoderny, se i přesto ve svých námětech s oblibou vracel k tradičním tématům, jakými jsou například sakrální interiéry pražských chrámů. Svůj obdiv k tradici malířského odkazu Rembrandta van Rijna či Williama Turnera nikterak nepopírá a po celou dobu své tvorby se jejich dílem rád inspiruje. Malířovy známé cykly jsou například intimní průhledy do katedrály sv. Víta či sv. Ignáce na Novém Městě, které vypovídají o transcendentálním obsahu autorových děl i prostoru. Kromě pláten svatostánků a jejich interiérů patří mezi jeho ustálené náměty i drobné předměty každodenní potřeby či tradiční zpodobení květinových zátiší, které však nezobrazuje tradičním způsobem, ale nově tento žánr reinterpretuje. Mezi tento pomyslný cyklus děl patří i nabízené dílo Dvě růže. Květinový námět autor vypodobnil v takřka mikropohledu, kdy jako by zaostřil na samotnou hmotu květeny, ale ponechal si přístup vidění reálie, kterou vyvedl do monochromatické červeně. Růže jsou zde podány ve stylizaci jakési fotografie zátiší, kdy si všechnu pozornost uzurpují květy a zbytek kompozice je jen rozostřen. Špaňhel v daném případě díky nemalému formátu plátna potrhl věcnost zvoleného námětu a utvrdil diváka v jeho koncentraci vůči němu. Jakub Špaňhel je stálicí současné české výtvarné scény, jeho díla jsou svébytnými kusy na poli české současné malby a plátno Dvě růže je toho bezesporu důkazem.