Kvaš na papíře, 22,5 x 27,5 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole Jos. Nawratil.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Šárka Leubnerová.
Obraz Horské jezero je skvělou ukázkou českého malíře, jehož tvorbu lze zařadit do období beidermeieru Josefa Navrátila. V malířství se zdokonaluje na pražské Akademii pod vedením Josefa Berglera. Zakrátko po skončení studií zakládá spolu s otcem a bratrem malířskodekoratérskou dílnu. Volné tvorbě se ovšem Navrátil věnuje po celý svůj život a jeho středem zájmu byly jak lidské figury, tak i krajinomalba. V jeho krajinných scenériích hrají prim dobově oblíbené alpské náměty, které mu byly inspirací při jeho cestách po rakouských a švýcarských Alpách. Na nabízeném obraze velmi precizně zachycuje jezero v horách, kde pomocí širokého výběru modrých valérů dokázal výstižně zachytit jak blankytnou vodní plochu, tak i jemně modravé nebe. Dominantou celé scenérie jsou vysoká skaliska hor, která svou mohutností působí téměř nepatřičně v porovnání s drobnými křovisky a místními chalupami. Obraz malíř decentně doplňuje skupinkou místních obyvatel na procházce.