Olej na plátně adjustovaném na lepence, 30,5 x 45,5 cm, rámováno. Provenience: Autorova pozůstalost. Opatřeno certifikátem původu a pravosti manželky Zd. Mrkvičky Marie Stuchlíkové. Otakar Mrkvička se se svým tvůrčím dílem, a to nejen na poli malby a ilustrace, ale taktéž i teorie navždy zapsal do české historie umění. Jeho tvorba, rezonující v souznění se sdružením Děvětsil, jehož byl sám členem, v nabízeném díle Ležící akt na pobřeží, přímo tryská. Viděný akt na pobřeží nejmenované vodní plochy jasně odpovídá naivistnímu podání námětu jmenovaného uskupení. Onen modrý odstín, na němž spočívá tělo krásky souzní s modří vodní plochy. Žena, oděna jen v rouše Evině, je tak stylizována do zvoleného prostředí, jako jakási Venuše, zrozena z mořské pěny. Otakar Mrkvička se v díle projevil jako hrdy zástupce modernismu dvacátých let a předložené dílo je toho hrdým příkladem.