Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11., Praha, 2015. Publikováno:
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 122.
Josef Navrátil patří mezi vrcholné představitele umění 19. století. Jeho precizní zachycení viděné skutečnosti vychází z jeho učení na pražské Akademii pod vedením Josefa Berglera. Přestože byl znám především jako malíř-dekoratér, nelze opomenout i jeho volnou malířskou tvorbu. Věnoval se jak figurální námětům, tak i krajinomalbě, ve které promítal své zážitky z cest po rakouských a švýcarských Alpách. Nabízené plátno Romantická krajina lze zařadit do počátků těchto putování. Obraz v sobě snoubí prvky typické pro romantickou krajinomalbu. Můžeme tak obdivovat detailní propracování jednotlivých lístků či trsů trávy nebo poetické zachycení horských koz. Celou scenérii korunuje osvětlený vrchol skalnaté hory.