018 | BOULEVARD DES ITALIENS
ŠAFAŘÍK Jan (1886 - 1915)
- vyvolávací cena: 2 200 000 CZK
- dosažená cena: 2 200 000 CZK
- Aukce mistrovských děl
Olej na plátně, 65 x 80 cm, rámováno, datace okolo r. 1912, signováno vpravo dole ŠAFAŘÍK, vlevo dole opatřeno přípisem s určením.
Jan Šafařík Nezvěstný malíř velkého talentu; Muzeum a galerie v Prostějově, 10. 2. 2014 - 28. 3. 2014, Prostějov.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014, str. 121.
Malíř, známý pro své akvarely a kvaše z městských pařížských i pražských zákoutí. Ta se objevila mimo jiné ve slavném časopise Zlatá Praha a například taktéž vyšla na pohlednicích nakladatele Jedličky. Jan Šafařík nastoupil v roce 1903 na pražskou AVU, kde však setrval pouhý rok. O Janu Šafaříkovi se hovoří jako o „českém Pařížanovi“, který do nejvyhledávanější francouzské metropole, města světel, dorazil poté, co dezertoval z vojenské povinnosti v Bosně po roce 1908. Z této epochy umělcovy životní etapy pravděpodobně pochází předložený velkoformátový olej, představující městský ruch Paříže na překotném začátku nového století. Pohotová, gestická malba a barevná exprese umocňují bezprostřední dojem, který se na diváka přenáší tak živě, jako by sám divák byl součástí výjevu. Bravurní práce se světelnými kvalitami a atmosférickými podmínkami prozrazují pozdní okouzlení impresionistickým uchopením štětce a barvy. Velmi zajímavý detail a úběžník celé kompozice tvoří houf postupujících kočárů směrem ke středu horizontu obrazu, které se postupně rozplývají v až znakové tahy štětcem. Celá kompozice tak působí velmi živým dojmem, a přestože ve Francii strávil Šafařík pouze část svého tvůrčího života, můžeme toto období a z něj plynoucí výtvarnou produkci považovat za vrchol Šafaříkovy tvorby.