Olej na plátně, 72 x 60 cm, zezadu pozůstalostní značení VS 199.
Výrazná osobnost přelomu století, která svým širokým uměleckým záběrem reprezentovala takřka renesančního umělce. Vít Soukup byl český malíř, filmař a divadelník, jehož cenné teoretické reflexe hodnotily soudobý stav a povahu českého umění. Soukup od roku 1991 studoval v ateliéru malby u Pavla Nešlehy na pražské VŠUP, souběžně studoval na AVU v ateliéru intermediální tvorby u Milana Knížáka a své vzdělání zakončil roku 2003 doktorandským absolutoriem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zároveň se dá povaha jeho tvorby, ať filmové nebo umělecké produkce, charakterizovat barokním principem smiřování protikladů, v jehož zájmu bylo nabídnout divákovi pomocnou ruku při orientaci v shluku a zmatku postmoderního tápání. Třebaže na první pohled křiklavé barvy či kýčovité náměty pohádkových postav a konzumních předmětů z jeho obrazů vyzařují spíše náladu povrchní, Soukup mířil právě za hranici prvního pohledu a narážel tak na dobová vážná společenská témata. Dílo Kulich právě odpovídá daným specifikům, zprvu kýčovitý námět vyvolává v divákovi otázky a nabádá ho ke zvídavosti. Mnohé autorovy obrazy tematizují chlapeckou romantiku, kovboje, indiány, příběhy z dobrodružných knih, Zároveň je to ale svět viděný v podivném, nepravidelném zrcadle z kabinetu Davida Lynche. Autora pro daný cyklus maleb, do kterého spadá i nabízené plátno, inspirovalo náhodně setkání s bizardními hračkami v jednom ze socondhandů, které následně využil pro svou následující tvorbu. U cyklu hračky jde Soukupovi o figurální portréty inspirované hadrovými hračkami, které často zasadil do situací lidského života, a tak za pomoci těchto figur vytvořil alternaci žitých, často intimních světů. Grotesknost a častá absurdita obsažená v daném cyklu evokuje autorův přístup k reáliím všedního dne a mi jako diváci jsme pouze v hledišti dění.