104 | GREY
RICHTER Gerhard (1932)
- vyvolávací cena: 380 000 CZK
- zpět
Enamel na kartonu, obálka autorského katalogu, 23,7 x 17,2 cm, rámováno v kazetovém rámu, datace 1980, signováno zezadu Gerhard Richter
Součástí 300. vydaných kusů k příležitosti výstavy autora v Galleria Pieroni, Řím, 1980.
Dílo se nachází v soupisu díla autora.
Představené dílo je příkladem autorovy jedinečnosti na poli světového umění. Osobu Gerharta Richtera netřeba představovat. Nejdražší žijící autor v díle zosobnil jednu ze svých tvůrčích etap, kdy tvořil v duchu minimalismu tzv. šedé obrazy, které svou hloubkou a komplexností atakovalY lidské smysly a vnímání na samotném okraji možného. Nabízený kus je autorskou obálkou katalogu umělce pro jeho výstavu konanou v Římě v roce 1980. Ta obsahovala poněkud provokativně pouze dvě díla z jeho šedých pláten. zbylá část vystavených děl se nesla v křiklavé barevnosti. Richter své šedé obrazy počal tvořiT koncem šedesátých let, kdy částečně reagoval na válku ve Vietnamu a reinterpretoval a reagoval na časopisecké fotografie. Tato, původně obálka katalogu, která je samostatným autorovým dílem, což mimo jiné potvrzuje autorův podpis na zadní straně, je úžasným kouskem v odpovědi na otázku, kdo je Gerhart Richter a čím tento světoznámý umělec toliko zaujal širokou i odbornou veřejnost po celém světě.