007 | MLADÁ BYLA - VĚNCE VILA, MILOVALA - ŠŤASTNÁ BYLA, OPUŠTĚNÁ - ZAPLAKALA
KALVODA Alois (1875 - 1934)
vyvolávací cena: 160 000 CZK
dosažená cena: 200 000 CZK
Olej na plátně, 80 x 90,5 cm, rámováno, datace – okolo 1905, signováno dole uprostřed AL KALVODA.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Michael Zachař.
Alois Kalvoda byl žákem Mařákova ateliéru na pražské AVU, avšak realistickou malbu obohatil o impresionistický cit k barvě spolu s vytříbeným smyslem pro dekorativní malířské zpracování. Ačkoliv se námětově Kalvoda věnoval převážně krajinným výjevům či vesnickým průhledům s motivy jemu dobře známých chalup, byla tato plátna rovněž naplněna téměř symbolistní náladou. Předložený obraz Triptych je důkazem tohoto zvláštního propojení tradičního krajinářství se symbolismem, jak jej za generaci devadesátých let 18. století dobře vystihují obrazy Františka Kavána. V popředí celého Triptychu se vypínají dvě břízy, které patřily mezi velmi oblíbené motivy nejen samotného Kalvody, ale i celé generace krajinářů, která následovala symbolizující magickou náladu lesa. Netypicky nám obraz přináší jakýsi epizodický děj, jehož detailnější průběh však divákovi uniká a ten tak zůstává jen zasažen znepokojivým, až melancholickým pocitem, navzdory zdánlivé idylce, která se na první pohled mezi postavami prostředního obrazu odehrává. Rovněž barevná škála obrazu se proti Kalvodově zvyklostem ocitá spíše v rozmezí tlumených pastelů, které v rozporu s realistickou krajinou dotvářejí snovou a zasněnou atmosféru, jako by celý obraz byl záznamem vzpomínky či zapomenutého přání. Tento troj obraz nám poukazuje na zcela netypickou část Kalvodova uměleckého počínání a v obecném měřítku nám autora otevírá v novém, poetickém světle.