Pastel na papíře, 36 x 52 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1906 – 1907, signováno vpravo dole Kubišta Boh. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Mahuleny Nešlehové, Pastel zachycuje navečerní atmosféru městského parku s vysokými kmeny stromů, které zde tvoří dominantu a skrze něž se otvírá pohled na vyvýšeninu s kostelem a řadu domů. Přední plán tvoří volná okrová plocha s dvěma lavičkami a sloupkem, ozářenými šikmými paprsky zimního slunce. Scenérie oživuje jednokolák s koníkem a tmavé siluety postav. Specifickým detailem záběru je zachycení pohybu hrajícího si dítěte v pravé části v popředí, podané rychlými, přes sebe jdoucími tahy. Jde o velmi zajímavý moment, který patel oživuje, dodává mu na originalitě a zároveň nás upozorňuje, že ho umělec vytvářel na daném místě. Malířské pojetí a uplatňování světelných kvalit lokálních barevných tónů řadí toto dílo do souboru pastelů, které Bohumil Kubišta vytvořil za pobytu ve Florencii, a to někdy na konci roku 1906, nebo na počátku následujícího roku. Svým pojetím má nejblíže k pastelu Hřbitov ve Florencii ( 1907) z majetku Národní galerie v Praze. Mistrně zpracování pastelu, styl jeho podání, autentičnost umělcova podpisu i výše zmíněný pokus o zachycení momentky pohybu dětské postavičky stvrzující, že jde o dosud neznámé, ne neobyčejně kvalitní dílo Bohumila Kubišty. Podle mého názoru je jeho autorství nesporné. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 700 000 – 900 000