Olej na lepence, 48 x 58,5 cm, rámováno, datace 1926, signováno vpravo dole J. Grus, zezadu opatřeno přípisem s určením. Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11., Praha, 2015. Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S. V. U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 552. Jaroslav Grus ve svém díle z roku 1927 vypodobnil slavné město Arles. Toto město má úžasnou historii již ze starověkých dob, kdy bylo součástí římské říše a prošlo si velkými vzestupy a poctami. Jaroslav Grus město zachytil s trochou římských reziduí, v podobě sloupořadí v první plánu díla. Tento pohled se táhne od římského divadla z prvního století, které leží nedaleko amfiteátru. Nejvyšší dominantou je ve viděném díle věž baziliky sv. Trofima, ve které byl korunován burgundským králem slavný Fridrich Barbarossa. Grus v tomto svém ranějším díle využívá své již následně zaběhlé postupy malby a jeho jemně kresebné modelace.