Olej na plátně, 65,5 x 81 cm, rámováno, datace okolo r. 1925, signováno vpravo dole A. Hofbauer, zezadu opatřeno výstavními štítky a razítky.
Vystaveno: Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013; Arnošt Hofbauer (1869 – 1944) Obrazy, kresby, grafika, z rodinného archivu, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 1. 11. 2013 - 29. 11. 2013; Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014.
Publikováno: Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, str. 142 – 143; Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014, str. 63; Tereza Novotná, Arnošt Hofbauer: obrazy, kresby, grafika, z rodinného archivu, S.V.U. Mánes, 2013, č. 26.
Autor předloženého plátna byl žákem F. Ženíška na UMPRUM a prof. M. Pirnera a V. Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze. Arnošt Hofbauer je znám jako výtečný grafik, který se podílel jak na výstavbě české moderní grafiky, tak také jako jedinečný malíř. Signifikantním znakem autorova malířského počínání je výraznost barev, ponejvíce zelené a jejích tónů. Taktéž je Hofbauer znám svým expresivním laděním námětů, které právě ona nevšední barevnost podtrhuje. Nabízené plátno Akt v zahradě obsahuje vše výše zmíněné. Hledíme na takřka nahou krásku, oděnou do jemné bělostné takřka průhledné látky, jež jen lehce zakrývá některé z partií těla viděné bohyně. Ta se opájí paprsky parného dne, které dopadají jak na ní, tak na celý prostor zahrady. Autor jako vášnivý zahradník a obdivovatel flóry hlavní námět situoval do rozkvetlé zahrady, palouku obklíčeného bělostnými keři, které výtečně doplňují jak kompozici se jmenovanou látkou, ale také vytvářejí výtečný kontrast s elektrizující zelení.