089 | POSEL LÁSKY
CABANEL Alexandr (1823 – 1889)
- vyvolávací cena: 500 000 CZK
- dosažená cena: 550 000 CZK
- Velká sálová aukce (22.5., 13 hod.)
Olej na plátně, 81 x 48 cm, rámováno, datace 1883, signováno vpravo dole Alex-Cabanel-1883.
Michel Hilaire, Sylvain Amic – Alexandre Cabanel, La tradition du beau, Musée Fabre de Montpellier Agglomération, 2010, č. 443.
Významný francouzský akademický žánrový malíř, krajinář a portrétista smyslných múz na pomezí jemného erotična, který je považovaný za jednoho z nejlepších akademických malířů své doby. Studoval na École des Beaux-Arts v Paříži a poprvé vystavoval na Pařížském salonu už v r. 1844. Zde viděný námět zachycuje posla lásky, v daném případě holubici se snítkou a dívku, jež patří opětovaná láska. Cabanel zde projevuje všechny své kvality za které byl za svého života oceňován a za které byl mnohokrát vybrán jako porotce Pařížského salonu. Více než kdokoli jiný než tento malíř formoval charakter slavné belle époque francouzského malířství. Vidíme zde mistrně provedenou akademickou malbu se všemi detaily, a přesto je zde upuštěna fantazie autora jak v námětu tak v kompozici. Už jako úspěšný malíř namaloval v r. 1863 fenomenální obraz Zrození Venuše, který si koupil do svých sbírek během Salonu císař Napoleon III. Právě tento obraz je považován za jeden z nejzářivějších příkladů akademického malířství 19. stol. I nabízený obraz má něco z dychtivosti a jiskry malířova přístupu k námětu lásky a ženské krásy. Posel lásky je Cabanelovým pozdním dílem ale nic neztrácí na ruce mistra, který ohromoval po celou svou výtvarnou tvorbu celou Paříž, celý výtvarný svět.