Akryl na plátně, 73 x 100 cm, rámováno, datace 2007, signováno vpravo dole Načeradský 2007. Divák hledí na pozdější plátno jednoho z nestorů české nové figurativní malby. Jiří Načeradský ve zmíněné cestě výtvarného projevu hrál podstatnou roli pro české prostředí a příkladem spolu s Václavem Bláhou, Michaelem Rittsteinem, Jiřím Sopkem či sestrami Válovými změnil pohled na lidskou figuru v české malbě. Plátno Ve vlnách nese autorské prvky generalizování tvarosloví figury, ale přesto nepřechází do autorova typického groteskního projevu a ponechává si realistické kontury. Oranžová postava splývá na modravé vodní hladině, jejíž tyrkysový odstín svítí do všech směrů. Postava samotná ale není upozaděna a jako připomínka života dlí v onom neidentifikovatelném mořském světě jakoby nic, ničím neohrožena, čekaje na možný kontakt s okolním světem.