Proláž, roláž a chiasmáž na desce, 49 x 63 cm, rámováno, pod sklem, datace 1982, signováno zezadu Jiří Kolář 82. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Autorem nabízeného díla, které v sobě mísí prvky různých kolážových typů, je solitér českého výtvarného umění Jiří Kolář. Malíř neprošel žádným uměleckým školením, byl totiž především básníkem a literátem. V představované chiasmáži, kdy autor lepí jednotlivé kousky papíru na solitérní objekt, můžeme sledovat i techniku proláže, kde autor do jednoho obrazu vsadí obraz jiný, díky čemuž dochází k další interpretaci obou děl a vsazuje je do nového rámce. Stejně tak divákovo oko zaujme roláž v pravé části chiasmáže. Kolář si pro svou roláž zvolil dílo od Nicolase Poussina Venuše vyzbrojující Aenea. Autor rozděluje dílo slavného malíře na proužky a ty pak dle svého vlastního mustru skládá opět dohromady a dává výsledné práci nový rozměr a hodnotu. Opilí ptáci nepochybně patří mezi stěžejní díla Jiřího Koláře a neměla by tak chybět v žádné erudované sbírce zaměřující se na 20. století.