Olej na kartonu, 28,5 x 31,5 cm, rámováno, datace 1947, signováno vpravo dole O. Janeček 47, zezadu opatřeno štítkem s číslem soupisu díla autora. Posoudil a pravost díla potvrdil syn autora Ing. Tomáš Janeček. Dílo Kuřátka je autentickou ukázkou autorovy tvorby čtyřicátých let. Divák hledí na tři malá kuřátka a skořápku vajíčka, které zbylo po jednom z nich. Jak kuřátka, tak i skořápka symbolizují zrození živého, jeho námětovou složkou se Janeček velkou část své tvorby zaobíral. Ona ptačí mláďata jsou zasazena do neidentifikovatelné kulisy, jež může evokovat jakousi zemitost, jež přináleží fauně i flóře. Motiv je autorem nahozen velice rychlým štětcem, a přesto neztrácí nic na efektivnosti zvoleného námětu. Žlutavé ptactvo svítí zpoza podložky a divákův zrak si již zpočátku na první pohled podmaní. Ojedinělost díla podtrhuje, jak námět, tak i datace čtyřicátých let, která se často v souvislosti s autorem na aukcích nevídá.