Olej na plátně, 53 x 73 cm, rámováno, datace 1983, signováno vpravo dole Ota Janeček 1983. Posoudil a pravost díla potvrdil syn autora Ing. Tomáš Janeček. Provenience: Z majetku českého atašé v Japonsku. Opatřeno čestným prohlášením o nabytí. Plátno s názvem Zima v údolí je krásnou lyrickou krajinou z ruky slavného malíře Oty Janečka. Ten zde vyvedl jak krajinný námět s detailním prvním plánem stromoví za zimního času, ale oblíbený námět ptactva v podobě malého roztomilého oranžového ptáčka sedícího na jedné z větví, ale též až symbolicky nahlížejícího havrana, který hledí zpoza rámoví přímo na diváka a zároveň stráží celý motiv plátna. Dílo díky své kompozici rozpohybovává zvolené motivy a dodává jim na živosti a efektu. Spolu se zvolenou paletou barev se jedná až o meditativní plátno s lehkou autorskou groteskností tvarosloví, která je pro Janečka typická. Vybraný obsah odpovídá umělcovu opětovnému příklonu k lyrickým krajinám, a to po abstraktních mikrokosmech či takzvaným travám, které autor postupně obměňoval či generalizoval. Olej Janeček vyvedl s plností emocí, které přímo na diváka sálají. Z pohledu formátu a kvality díla se jistě jedná o mimořádnou nabídku autorovy tvorby.