Olej na kartonu, 33 x 45 cm, rámováno, datace 1969, signováno vpravo dole Mirvald, vlevo dole značeno VM 69. Vladislav Mirvald je pro širokou veřejnost znám spíše jako tvůrce geometrických konstrukcí či kruhových struktur. V daném případě Expresivní krajiny hledíme na dílo odkazující na tvorbu autora, jež se line od poloviny padesátých let. To Mirvald z počátečních experimentů a námětových složek kubistického ražení přemostil své zaujetí směrem k expresivně laděným krajinám, které si až fauvisticky hrají s barevností jednotlivých partií reliéfu. Divák hledí na barvami rezonující říční krajinu, kde každá ze složek barevné palety soutěží o pozornost diváka. Rudá řeka se line středem kompozice a pozvolna se stáčí směrem do potemnělého údolí. Mirvald zde pracuje jak s mocností zmiňovaného rudého toku, tak i s prvním plánem, kam nasměroval bujnou vegetaci lemující říční prostor. Expresivní krajina je krásnou ukázkou autorova počínání šedesátých let a lze se domnívat, že ony dobové společenské turbulence se projevily právě i v nabízeném díle.