Kombinovaná technika na papíře, 635 x 495 mm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1973, signováno vpravo dole Adriena Šimotová 73, list č. 6/15.
Pavel Brunclík, Adriena Šimotová, Praha, 2001, soupis grafického díla, s. 323, č. s. 142.
Nabízené dílo Skoro dva je výtečnou ukázkou jemné práce s náměty intimnosti. Adriena Šimotová, jedna z největších umělkyň českého umění, v díle projevuje svůj velký cit pro vystavění intimních chvil, a to jak partnerských, tak vnitřních jedince samotného. Autorka si během svého života prožila mnohá úskalí, počínaje zkušeností druhé světové války, omezení minulého režimu, konče smrtí manžela Jiřího Johna a následně taktéž úmrtí syna v devadesátých letech. Předložené dílo spadá do období těsně po smrti manžela, a lze zde odhadovat a cítit onu tíseň ze ztráty milovaného. Hledíme na postavu dvou ležících, ženy a muže, jak spočívají vedle sebe, a přesto jsou jaksi odděleni, každý v jiném prostoru bytí. Námět postav též koreluje s tematickou plejádou autorky, kdy jistá tělesnost a figurace, přestože dosti často zgeneralizována na samotnou dřeň, hrály gró v autorčině tvorbě. Datace a kvalita nabízeného díla jsou příkladem reprezentativní práce tvorby Adrieny Šimotové.