Olej na plátně, 72,5 x 59,5 cm, rámováno, datace – 30. – 40. léta 20. století, signováno vpravo dole Coubine. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D. Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: Posuzovaný obraz je originálním, kvalitním, motivický pozoruhodným dílem Otakara Coubina, příslušníka zakladatelské generace českého moderního umění, člena slavné skupiny Osma a následně i na kubismus orientované Skupiny výtvarných umělců, autora, jehož poválečná malba zrcadlící arkadický ráz provensálské přírody, svéráznost tamějšího člověka a hlubokou úctu k trvalým hodnotám přírody vstoupila do povědomí evropské výtvarné kultury jako jeden z nejvýraznějších projevů neoklasicismu. Posuzovaný obraz zcela příkladně zachycuje Coubinovo potěšení z nádhery barev a tvarů, které stvořila příroda. Líbily se mu prosté květiny, jež nacházel ve své blízkosti. Nepozoruje je očima botanika, ale malíře. Naplno se tu uplatňuje jeho zásada, že umělcovo poslání spočívá v trpělivém a pokorném studiu přírody, v hluboké úctě k jejím trvalým hodnotám. Vyjadřuje stav neporušitelného klidu, stav trvání, v němž se rozvíjí krása. Prvkem, který spoluvytváří jedinečnost posuzovaného díla, je ztvárněná busta. Coubine tu přímo zachytil své vlastní dílo – ve vrcholném neoklasicistním období jako by se rozpomínal na své původní sochařské školení, aby si ověřil nosnost svého výrazu v jiném materiálu. Zátiší s kyticí slunečnic a bustou je obrazem vyzrálého Coubinova stylu, oázou tvůrčí jistoty moudrosti.