Olej na lepence, 49,5 x 58 cm, rámováno, datace 1915, signováno Ot. Nejedlý 15. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014. Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9.–1. 11. Praha, 2015. Publikováno: Dialogy v obrazech, S.V.U. Mánes, Praha, 2014, str. 105. Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, str. 440. Obraz nám nabízí Nejedlého malířský výraz za První světové války. Krajina Černošic je první z cyklů maleb, kdy autor zaujal pozměněnou polohu, více expresivní svou barevností, dynamičností. Nový se zračí také zalamující formát horizontu, který mění prostor v samostatný kosmos, chráněn právě horizontem, v daném případě vrchovinou za obcí. Bělostné domy jsou v krajině vystavěny kaskádovitě směrem do údolí. Dílo je tvořeno silnými, pronikavými tahy, rychlého charakteru. Z pravé strany se táhne cesta podél ulice, kterou z počátku lemují dva zelenavé topoly. Motiv je oku diváka přiblížen zelením v popředí, vybízející diváka ke vkročení do krajiny středních Čech. Barevnost obrazu je až magicky hřejivá a tento jev jen umocňuje zář klenoucí se nad vrchovinou. Tento výjev poněkud koketuje s motivem Cézannovým, motivem Monte Sainte-Victorie a též námětu hory dává podtext tisíciletého přihlížejícího vývoje krajiny. Dílo O. Nejedlého je zadatováno do roku 1915, tedy druhého roku války, období změn a emocí. Malíř v daném díle projevil svou změnu nálad, svůj přístup k motivu krajiny a nechal promluvit expresi a dramatičnost období. Dílo je výtečným svědkem autorovy tvorby a skvělým krajinným dílem.