Olejová tempera na plátně, 27 x 35 cm, rámováno, datace 1929, signováno vpravo nahoře Zrzavý 1929.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
Jan Zrzavým, Umělecká beseda, 6. 10. – 28. 10. 1930, č. k. 5.
Z posudku PhDr. Karla Srpa:
Již na druhé samostatné výstavě Jana Zrzavého v Aventinské mansardě v roce 1928 se ukázalo, že jej oslovilo téma zátiší, jemuž se soustavně věnoval v roce 1928, kdy vznikla Zátiší s třemi jablky, Zátiší s dvěma vázami, Zátiší s krabicí, která jej postavila nově před jevový svět, navrátila jej k motivu, jímž se příležitostně zabýval již dříve, nicméně nikoli s takovou soustavností. Tento jeho zájem přetrval až do roku 1931. Během několika let vznikl soubor mimořádných zátiší, podávající nově smyslový svět. Patří mezi ně i Zátiší se šálkem, které ukazuje na dva základní autorovy přístupy, prvý spočívá v neoprimitivismu, odvozenému z italské pozdně středověké a raně renesanční malby, druhý tkví v metafyzickém malířství, jež se o tyto starší východiska rovněž opíralo. Obraz vychází z vláčného organického tvarosloví, příznačného pro přehnutou, obrácenou drapérii, na níž stojí šedá, lineárním obrysem obtažená konévka, a pod ní se nachází růžový šálek s podšálkem zdobený květinovým motivem. Z hlediska barevnosti má obraz dvě roviny. Nejprve se lze zaměřit na pozadí, přecházející ze zelené přes modrou po pás červené, kterým je ukončeno. Do jeho pravého horního rohu vepsal Zrzavý modrou barvou svoji signaturu. Na takto připravené pole, které vyvolávalo dojem, že je až porostlé travou, zasadil Zrzavý vlastní předměty zátiší, které nevrhaly stín, byly odhmotněné a působily dojmem jako by se nad pozadím vznášely. Jak při vnímání obrazu rozhodoval každý detail, je patrné z drobných červených a bílých teček na modré drapérii, jež do vyobrazení vnášejí dynamický, vlnící se pohyb, oproti staticky působícím předmětům. Toto Zrzavého zátiší je skvělou ukázkou jeho kompozičního a barevného mistrovství, jež jednoznačně ukazuje na jeho výjimečné postavení v tehdejším českém malířství, které si udržel až do tohoto tisíciletí.