Olej na plátně, 60,5 x 70,5 cm, rámováno, datace 1926. Opatřeno potvrzením pravosti díla od autorovy dcery. Publikováno: Lucie Vlčková, Antonín Kybal, Praha, 2016, str. 33. Antonín Kybal je české veřejnosti znám především jako textilní výtvarník a zakladatel české školy tapisérie. Jeho malířská tvorba je ovšem nedílnou součástí jeho uměleckého vývoje. Právě ji přišel Antonín Kybal na uměleckoprůmyslovou školu studovat, a tak se stala jeho celoživotní paralelou k jeho tvorbě textilní. Charakteristickým rysem Kybalových maleb je typická volba námětu, kdy se v jeho zátiších objevují reminiscence na pozdní kubismus. Prostor je vždy redukován a kompozice je zhuštěna v malém prostoru. Zátiší s modrým džbánem je jedním z mála datovaných autorových raných maleb, která lze zařadit do období let 1923-1926. Malíř pomocí šedých valérů abstrahuje pozadí a pouze černou linií naznačuje hranu stolu. Díky tomu nechává vyniknout ostře modrý džbán s hroznovým vínem. Určující pro jednotlivé prvky v obraze se stává linie a barva tvoří pouze jakýsi citový doplněk celého obrazu.