Olej na plátně adjustovaném na překližce, 170,5 x 122 cm, datace 1985. Publikováno: Jan Kotík, Versuch einer Retrospektive Berlin, Galerie Marina Dinkler, 4. prosinec – 17. leden 1987. Jan Kotík, Arbeiten aus den Jahren 1980 – 1986 Berlin, Küstlerhaus Bethanien, 4. prosinec – 17. leden 1987. Mladičová Iva, Jan Kotík 1916 - 2002, NG v Praze, 2011, str. 443, č. kat. 2229. Hledíme na typickou práci Jana Kotíka. Formátově velkolepé plátno lze dle vizuálních znaků datovat do osmdesátých let 20. století tvorby autora. Autor zde vytvaroval za pomoci barevných ploch útvar až symbolického vyznění. V osmdesátých letech se malíř vrátil zpět k barevnosti, kterou opustil v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy spíše experimentoval s materiály a prostorovými kompozicemi. Osmdesátá léta doprovázejí náznaky figurálnosti díla. Nabízené dílo spadá do takzvaných pseudofigur, které v osmdesátých letech umělec počal tvořit jako kompilaci předchozích zkušeností s návratem k jemné figurální složce. Důvěru v abstraktní formu malby mu dodala jeho návštěva New Yorku, kdy měl možnost shlédnout práce amerických abstraktních expresionistů. Dílo z tohoto období, takovéto velikosti, se často na aukčním trhu nevídá. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 250 000 – 350 000.