Kombinovaná technika na papíře, 9 x 22 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1960, signováno vpravo dole J. ŠÍMA. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Provenience: Collection Heindsieck, Reims Hledíme na výtečně dílo imaginativního ražení. Josef Šíma, spolutvůrce českého i světového moderního umění se zde projevuje jako citlivý zapisovatel krajin své představivosti. Vidíme zde líbivou kopcovitou krajinu, jež se svým tvaroslovím naprosto přesně odpovídá autorovým malbám šedesátých let. Ostatně i toto malé dílko je datováno do roku 1960. Autor si zde výtečně pohrál s mediem akvarelu a tužky. Prozatím co tužka jemně konturuje, akvarel zde modeluje krajinný reliéf. Šíma zde postupoval, jak je mu dobrým zvykem, velice citlivě, a tak celý výjev je mihotavým zábleskem představy. Autor mimo vystavěné kopce zanesl do díla kresebnými tahy stromoví organického pojetí, které se pohybuje po ploše krajiny jako živoucí entita. V díle je vidět stála rezonance starších námětů jež autora provází velkou část tvůrčího konání a k tomu lze vidíme jisté odhmotnění, které je naopak více spjato s autorovou pozdní tvorbou. Nabízený kus je krásným a jemným vzorem tvorby Josefa Šímy.