Tempera na papíře, 59,5 x 30 cm, rámováno, pod sklem, datace 1967, signováno vlevo dole John 67. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Autor díla byl člen Umělecké besedy, skupiny sdružení Hollar a hlavně jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Většina prací Jiřího Johna má jedno společné, a to pohled do určitého mikrokosmu. Jiří John je znám především pro své intimní pohledy do osobitých světů, odtržených od vnějšího světa a zároveň úzce provázanými s všední realitou. Dílo Zátiší / Laboratoř je právě takovýmto příkladem díla. John nás přivedl ke stolu s kádinkami, do vidění vertikálního ražení, jež si hraje s perspektivou prostoru oné laboratoře. Náměty laboratoří a laboratorních předmětů autor tvořil, neboť kvůli nemoci musel zůstávat v domácím prostředí a krátit si čas zobrazováním různých pomůcek, případně pozorováním různých předmětů mikroskopem, aby viděl co největší detaily a následným zachycováním tou či onou technikou. Co dalšího mají díla Jiřího Johna společného, je jejich specifická barevnost. Johnnova skromnost na barevnou paletu z jeho děl dělá obrazy plné jakési svátosti. Jeho zdánlivě nehybné obrazy jsou dogmatickým viděním daných skutečností a dodávají divákovi pocit neobyčejného náhledu. Jiří John byl svého druhu specifickým umělcem, jehož jedinečnost byla skoro již od samých počátků jeho tvorby oceňována nejen v prostoru jeho domoviny ale i za jejími hranicemi. Nabízený obraz je výtečnou ukázkou autorovy tvorby. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 700 000 – 900 000.