176 | LINEÁRNÍ PARTITURA
GRYGAR Milan (1926)
- vyvolávací cena: 150 000 CZK
- dosažená cena: 370 000 CZK
Barevné tuše na kartonu, 87,5 x 62,5 cm, rámováno, datace 1990, signováno zezadu Milan Grygar 1990.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Autor od poloviny 70. let začal vytvářet kresby, pro jejichž označení zvolil termín lineární partitury. Lineární partitura Milana Grygara je založena na drobném geometrickém rastru. Každá linie tu je zamýšlena jako jakási dráha v čase nebo nositel zvuku. Tato kresba je přímo prostorovou představou zvuku, který je obsažen v činnosti čáry, jež je narušena, protknutá barevnou linií, v daném případě žluté barvy. Tato linie protíná po své délce povrch jednotlivých partů, a tak nejenže vytváří pocit pohybu, ale taktéž udává cílený zápis v tom daném z každých partů.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 200 000 – 300 000.