184 | HLAVA
ŠIMOTOVÁ Adriena (1926 – 2014)
- vyvolávací cena: 300 000 CZK
- dosažená cena: 380 000 CZK
Pigment na ručním papíře, 82 x 59,5 cm, rámováno, pod sklem, datace 1993, signováno dole uprostřed Adriena Šimotová 93
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D.
Z posudku PhDr. Rey Michlové Ph.D.
Posuzované dílo Hlava je originální, spirituálně-poetickou a výsostně kvalitní prací Adrieny Šimotové, nejvýznamnější výtvarné umělkyně druhé poloviny 20. století. Členka skupiny UB 12 a nově obnovené Umělecké besedy se ve své tvorbě zabývala tělem, jehož prostřednictvím se dotýkala tělem, jehož prostřednictvím se dotýkala světa a rozkrývala subtilní záchvěvy lidského nitra. Její výtvarný projev je natolik originální a vyhraněný, že je svými kvalitami srovnatelný s nejvýznamnějšími uměleckými osobnostmi minulého století. Tvorba Adrieny Šimotové se od konce šedesátých let vyznačovala hledáním nových technik a výrazových prostředků. Současně vykazuje jedinečnou kontinuitou a myšlenkovou ucelenost. Autorka dokázala propojit protikladné principy, takže její díla jsou současně křehká i silná, osobní i veřejná, nehmotná i hmotná. Když se v polovině sedmdesátých let odpoutala od klasických malířských prostředků, bylo to, jak uvedla „důsledkem změny myšlení“. K volbě nové techniky textilních koláží a posléze konceptuálněji laděné práci s papírem ji přivedla touha vyslovit se příměji a přesněji. Jako hlavní výtvarný prostředek používala nejčastěji vlastní ruce: mezi jejími prsty a zobrazovaným se nacházela jen tenka vrstva papíru. Přímý dotek a komunikace hrají v její tvorbě zásadní roli, a to nejen v dílech vytvořených na základě otisků, ale též mačkáním a různými druhy perforace karbonového papíru. Posuzovaná kombinovaná technika je okouzlujícím dílem nesmírně subtilní a odduchovněné poetiky těla, kdy je tematizována sama stopa, kterou zanechává dotek autorčiných prstů, pokrytých barvou. Adriena Šimotová tu uplatňuje svůj jedinečný výtvarný jazyk, ten nejoproštěnější a nejintimnější, jazyk dotyku. Umožnil ji emancipovat se od tradičních technik realizace. Dotek se pro Šimotovou stal bytostně vlastní cestou ke specifické výtvarné kvalitě. Dotek se nikdy nemůže opakovat. A právě v otisku, záznamu doteku, je obsaženo to podstatné z pomíjivého momentu komunikace, z jedinečného emocionálního zážitku mezi dvěma bytostmi, umělkyní a zobrazovanou osobou.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 400 000 – 500 000.