Olej na plátně, 84 x 70 cm, rámováno, datace 1967, signováno vlevo dole Fremund 67. Dílo Vesnice 3 je výtečným příkladem vyzrále práce Richarda Fremunda. Před divákem se vyjevuje obraz vesnice, krajiny lidského díla, motiv, který malíř počal zobrazovat v druhé polovině padesátých let. Tento námět, spíše lidového ražení byl pro něj blízkým již dříve, ne však touto stylizovanou abstrahovanou formou. Autor motiv začal znovu více tvořit po své důležité cestě do Paříže, kam odjel spolu s O. Janečkem a F. Dvořákem a kde se nechal inspirovat díly Henriho Matisse. Zde je právě příklad jeho reflexe na francouzské prostředí. Fremund zde oblíbený námět více abstrahoval a zgeometrizoval. Vesnice je zde viděna jakoby z ptačí perspektivy, přesto dochází ke zkreslení a přizpůsobení se cíli umělce. Malíř zde za pomoci pomenších barevných ploch a ponejvíce linií štětce, jež formují obsah, vytváří koloristní námět české vesnice. Dílo svým jedinečným přístupem zachycení krajinného námětu lze považovat za malířovu ukázku práce té nejvyšší kvality. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 150 000 – 250 000.