Olej na plátně, 79 x 99 cm, rámováno, signováno vpravo dole Kolínská, zezadu opatřeno pozůstalostním razítkem. Plátno je dílem jedné nejzajímavějších poválečných malířek a ilustrátorek české výtvarné scény. Jitka Kolínská, známá pro svá díla jak na poli ilustrátorském, tak volné tvorby, zde rozvíjí oblíbený námět moderního malířství, a to cirkus. Divák hledí přímo do manéže šapito, kde v prvním plánu sedí na koni poněkud zamyšlený jezdec, podpíraje si tvář a hledíc směrem k divákovi. V druhém plánu se nám představuje jakási žonglérka s kruhem, třímající ho nad hlavou jako velký prstenec. Celá kompozice vítá přihlížející vstříc k nahlédnutí do tajů příprav velkého představení. Přesto je vyvedena v jakémsi skrytém zamžení. Plátno je vyvedeno v záměrně umírněných odstínech, sestaveno z barevných ploch vevedených měkkou malbou, jež působí velice jemným a poetickým dojmem. Malířka zde uplatňuje svůj osobitý směr podání realistického námětu, který vedle její tvorby abstraktní a následování cesty magického realismu má nezastupitelnou roli v jejím tvůrčím konání. Díla autorky jsou velice raritní a nedávné aukční úspěchy jsou tomu důkazem. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 90 000 – 120 000.