Olej na plátně, 130 x 106 cm, rámováno, datace 1967, signováno vlevo nahoře Jan Bauch 1967.
Jan Bauch: výber z diela z rokov 1928-1983 k 85. narodeninám, Slovenská národná galéria, Bratislava 1983, č.k. 100.
Jan Bauch: Bilder und Plastiken, SRN 1986, č.k. 14.
Jan Bauch: Gemälde – Plastiken 1928 – 1987, Österreichisches Kulturzentrum Wien 1989, č.k. 33.
Jan Spurný, Jan Bauch, Praha 1978, obr. 57.
Dílo, na které zde hledíme, spadá do vrcholného vzorku kvality autorovy tvorby šedesátých let. Jan Bauch, učitel generací, mistr barvy a v neposlední řadě svérázný živel na poli českého moderního umění, zde rozehrává boj o pozornost diváka. Toto velkoformátové plátno je nabito pro autora typickým živelným nábojem. Vidíme zde kompilaci námětů, které jsou vystavěny tak, že tvoří jakousi korunu stromu, kde roli kmene zastává velká paže, která rozčesává dílo takřka ve dví, ale je mu až symbolickou stabilitou a řádem. Po celé období autorovy tvorby je v jeho díle obsažena existenciální linka. I toto dílo je protkáno otázkami na samotný život a jeho podobenství. Vidíme zde autorovu lásku pro expresi za pomoci silně vedené pastózní malby, živého tvarosloví a originální přístup k realistickým námětům. Námět díla se opírá o takřka celoživotní respekt a fascinaci autora k velikosti a kráse středověkých katedrál, které se mu staly, mezi jinými, výtečnými náměty k tvorbě. V tomto případě můžeme mluvit o inspiraci nejen prosvětlenými vitrážemi, ale taktéž košatým opěrným systémem spolu s mnohotvárností a rozsahem kamenických a sochařských prací. Malíř zde propojil dohromady nejrůznější symboly ze středověkých portálů a doslova je opět uhnětl za pomoci svého osobitého přístupu malby. Dílo Detail Katedrály je retenčním plátnem autorova malířského konání šedesátých let.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 750 000 – 1 000 000.