004 | NÁBŘEŽÍ S KOŇSKÝMI POVOZY
BARVITIUS Victor (1834 - 1902)
- dosažená cena: 220 000 CZK
dosažená cena: 220 000 CZK
21.4., 19:06 4859 220 000 CZK 21.4., 13:41 4177 210 000 CZK 20.4., 18:11 12304 200 000 CZK 21.4., 13:40 4177 200 000 CZK 21.4., 13:40 12304 190 000 CZK 21.4., 13:40 4177 180 000 CZK 21.4., 13:39 12304 170 000 CZK 21.4., 13:39 4177 160 000 CZK 21.4., 13:39 12304 150 000 CZK 21.4., 13:39 4177 140 000 CZK 10.4., 10:13 14204 120 000 CZK Olej na plátně, 27 x 35 cm, rámováno, datace 1864, signováno vlevo dole VICTOR BARVITIUS 1864.
Opatřeno odborným posouzením PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes 4. 4. – 30. 4., Praha, 2014.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes, Praha, 2014, str. 123.
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové:
Předložený obraz je nespornou a kvalitní prací malíře Barvitia. Datovaný je v signatuře rokem 1867, vznikl tedy v době, kdy Barvitius pobýval a studoval v Paříži. Jako malíř byl Barvitius znamenitý pozorovatel, jeho realismus se obracel hlavně k zachycování atmosféry života ve městě, soustředil se přitom na otázky světla a barvy. Velkou část tvorby věnoval námětu koní, maloval je na trhu, při práci, plavení, na závodištích, ve městě i na venkově, ve Francii i v Čechách. Výjevy s koňmi v otevřené krajině nebo ve spojení s městskou architekturou jako právě na předloženém obraze, většinou komornějších formátů, dávaly Barvitiovi příležitost k moderním vzdušným záznamům. Maloval je v mnoha variantách příznačným uvolněným rukopisem a světelnými reflexy pomocí pastelové škály barev. Předložený obraz Nábřeží s koňskými povozy nese všechny typické znaky Barvitiova malířského umění, podle mého názoru není pochyb o malířově autorství.