006 | ŘEKA S MOSTEM A PŘÍSTAVEM
CHITTUSSI Antonín (1847 - 1891)
- dosažená cena: 280 000 CZK
dosažená cena: 280 000 CZK
21.4., 18:28 4859 280 000 CZK 21.4., 19:10 14204 280 000 CZK 21.4., 19:12 4859 280 000 CZK 21.4., 19:09 4859 270 000 CZK 21.4., 19:09 14204 260 000 CZK 21.4., 15:24 14091 240 000 CZK 20.4., 18:11 12304 230 000 CZK 21.4., 11:45 14091 230 000 CZK 21.4., 09:01 12304 220 000 CZK 21.4., 09:01 14091 210 000 CZK 16.4., 22:20 14091 190 000 CZK 10.4., 10:15 14204 180 000 CZK Olej na plátně, 18 x 32,5 cm, rámováno, datace – 1882 – 1885, signováno vlevo dole Chittussi.
Opatřeno odborným posouzením prof. PhDr. Romana Prahla.
Roman Prahl, Chittussi, Praha, 2019, s. 258, č. soupisu I 16.
Z posudku prof. PhDr. Romana Prahla:
Posuzovaný obraz je kvalitně – jemně a suverénně – malován. Způsob malby – včetně použití širokého štětce v doplnění tahy štětcem tenkým i střídavě pastózních a lazurních nánosů barvy - odpovídá Chittussimu. Charakteristické je pro tohoto malíře rovněž pojednání oblohy, vegetace, vodní plochy i dalších prvků obrazu – mimo jiné rovněž postavy rybáře, včetně jeho zdůrazněného umístění. Obraz u původních majitelů chovaný pod tradovaným názvem Francouzská krajina vznikl nejpravděpodobněji v době, kdy Chittussi namaloval největší počet obrazů říčních krajin a pohyboval se převážně ve Francii. Obrazy s tímto námětem o srovnatelném formátu nejsou sice vesměs vročeny v signatuře, ale několik podobných říčních krajin Chitussiho vzniklo mezi léty 1882 a 1885. Z výše uvedených důvodů pokládám posuzovaný obraz za Chittussiho autentikum.