026 | NA KRAJI LESA
LOLEK Stanislav (1873 - 1936)
- dosažená cena: 140 000 CZK
dosažená cena: 140 000 CZK
21.4., 19:49 14204 140 000 CZK 21.4., 19:52 14204 140 000 CZK 21.4., 19:46 4859 130 000 CZK 21.4., 11:46 14091 120 000 CZK 20.4., 17:11 14204 110 000 CZK 21.4., 09:02 14091 110 000 CZK 17.4., 22:48 14091 98 000 CZK 10.4., 10:19 14204 96 000 CZK 16.4., 22:22 14091 96 000 CZK Olej na kartonu, 50 x 33,5 cm, rámováno, pod sklem, datace 1896, signováno vlevo dole Lolek 96.
Autor díla započal svá studia na pražské AVU u prof. Mařáka. Své vzory našel u A. Chittussiho, J. Uprky, F. Kavána a A. Hudečka a později studoval i grafiku v Mnichově. První zralé obrazy malované převážně v jižních Čechách po r. 1901 se staly centrem jeho tvorby, zejména horizontální krajiny s důrazem na výhled do otevřené krajiny. Stal se členem Mánesa a v r. 1907 spoluzakládal Sdružení umělců moravských. Ve svých typických krajinách virtuózně zachycoval prozářené parkové prospekty, kmit paprsků v zahradních restauracích a na lázeňských promenádách nebo luční i lesní motivy se zvěří. V aukci nabízený výjev „Na kraji lesa” je vytříbenou ukázkou Lolkovy plenérové tvorby a dokladem jeho fascinace flórou. Pro autora neobvyklý vertikální formát je zaplněn dominantní zelení, kterou malíř zachytil v nespočtu různých odstínů. Vzrostlý strom na centrální ose se tak jakoby „vpíjí” do svého pozadí a vytváří celkový dojem ohromující zelené masy. Lolkova technika malby spočívající v impresionistické tradici rychlého nánosu pigmentu krátkými tahy štětce dává vyniknout světelným kontrastům a proměňuje na první pohled monotónní olejomalbou v malebnou ódu zelených odstínů.