012 | RAKETA
LHOTÁK Kamil (1912 - 1990)
- dosažená cena: 62 000 CZK
dosažená cena: 62 000 CZK
30.5., 17:10 5195 62 000 CZK 2.6., 19:22 5195 62 000 CZK 30.5., 16:43 11552 60 000 CZK 30.5., 17:10 5195 60 000 CZK 30.5., 17:10 11552 58 000 CZK 30.5., 17:10 5195 56 000 CZK 30.5., 17:09 11552 54 000 CZK 30.5., 17:09 5195 52 000 CZK 30.5., 17:09 11552 50 000 CZK 30.5., 17:09 5195 49 000 CZK 30.5., 17:09 11552 48 000 CZK 30.5., 17:09 5195 47 000 CZK 30.5., 17:08 11552 45 000 CZK 30.5., 17:08 5195 44 000 CZK 30.5., 17:08 11552 43 000 CZK 30.5., 17:08 5195 42 000 CZK 30.5., 16:08 12373 40 000 CZK 27.5., 16:24 13773 39 000 CZK 25.5., 09:49 13624 38 000 CZK 26.5., 16:47 12373 38 000 CZK 25.5., 14:00 13624 37 000 CZK 25.5., 14:00 12373 36 000 CZK 24.5., 17:06 13773 34 000 CZK Kombinovaná technika na papíře, 38,5 x 22,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1958, signováno vpravo dole Kamil Lhoták 1958.
Jeden z vedoucích členů Skupiny 42 se zde dotýká tématu, které v druhé polovině padesátých let rezonovalo globálně napříč kulturním děním. Vesmír, dobývání vesmíru, souboj, kdo bude kde první, nové pole, na kterém světové mocnosti sváděly nový boj. Kamil Lhoták zde zaznamenal raketu v raketovém silu, s povzdáli, s respektem k technickému zázraku. V roce vytvoření díla, r. 58, Američané jako svou odpověď v boji o vesmírný prostor vyslali do vesmíru první družici a co víc, svou historii odstartovala NASA. Kamil Lhoták zde pracuje s námětem ponejvíce v kresebném stylu, kde kresba tuší je hmotně dotvořena akvarelem. Výtvarník a velký ilustrátor zde vytvořil s málem velké dílo. Prim zde hraje sytě cihlová barva rakety, která se tyčí za plotem, blízko, přec nedostupná. Lhoták v díle přibližuje téma inženýrské práce, dobrodružství spojené s cestováním, dobýváním vesmíru a plně dokazuje proč se stal nejen v posledním desetiletí vyhledávaným autorem spojujícím generace napříč věkem.