009 | AKT S RŮŽÍ
JÍRA Josef (1929 - 2005)
- dosažená cena: 140 000 CZK
dosažená cena: 140 000 CZK
2.6., 19:14 2853 140 000 CZK 2.6., 19:17 2853 140 000 CZK 1.6., 13:34 10523 130 000 CZK 30.5., 14:45 6313 120 000 CZK 30.5., 08:07 15449 110 000 CZK 29.5., 15:29 13773 100 000 CZK 30.5., 08:07 13773 100 000 CZK 30.5., 08:07 15449 98 000 CZK 30.5., 08:02 13773 96 000 CZK 30.5., 08:02 15449 94 000 CZK 29.5., 15:05 15429 90 000 CZK 27.5., 22:48 10296 88 000 CZK 22.5., 14:55 13773 86 000 CZK 23.5., 12:23 11552 86 000 CZK Olej na plátně, 40 x 49 cm, rámováno, datace 1970, signováno vpravo dole J. Jíra 70, zezadu na plátně opatřeno autorským přípisem s určením.
Díváme se na krásný příklad práce Josefa Jíry. Tento olej nás přivádí do autorova snového světa za pomoci jeho osobitých výrazových prostředků. Ty jsou po nejvíce takové, které u prací Josefa Jíry známe. Přesto je zde menší rozdíl. Ještě zde nevidíme takové zgeneralizování lidské tváře, často až na podobu jakéhosi Kyklopa. Zde tvář dívky zachovává základní antropologické znaky. Dívka se k divákovi obrací z polohy ležmo. Zasněně hledí do neznáma, do dálek minulých či budoucích, to ví jen ona sama. Josef Jíra zde rozehrál hru hutných a potemnělých barev. To co zpoza obrazu září, je bělostné, skvoucí se dívčí tělo a rudá červeň, která tvoří rty ležící dívky a onu růži ve skleněné váze, která dala dílu přídomek. Pastozita použitých barev dotváří hloubku okamžiku a podtrhuje extatičnost zachycené reality. Akt s růží je krásným příkladem autorovy práce sedmdesátých let, a tak nejen svým naturelem, ale i datací patří k položce, kterou by si neměl žádný obdivovatel Josefa Jíry nechat ujít.