020 | DĚVČE U VODY
PANUŠKA Jaroslav (1872 - 1958)
- dosažená cena: 160 000 CZK
dosažená cena: 160 000 CZK
2.6., 10:42 5195 160 000 CZK 2.6., 19:38 5195 160 000 CZK 31.5., 06:44 12373 150 000 CZK 30.5., 17:12 5195 140 000 CZK 30.5., 16:12 12373 130 000 CZK 30.5., 17:12 5195 130 000 CZK 23.5., 12:28 11552 110 000 CZK Olej na překližce, 50 x 66,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole PANUŠKA.
Před naším zrakem se otevírá pohled na dílo jednoho z nestorů české krajinomalby první poloviny 20. století. Jaroslav Panuška je veřejnosti znám jak ve své poloze malíře krajiny ve její čisté podobě, tak i jako průvodce do pohádkového světa strašidel a tajů. Panuškova tvorba koření v symbolismu a pohádkovém novoromantismu, v přírodních motivech se pak uvolňuje k větší barevnosti a mnohdy až k impresionistické jiskrnosti. Předložené dílo Dívka u vody v sobě skloubí oba Panuškovy přístupy. Dívka zastupuje figurální složku, stojíc u říčky jakoby v zamyšlení či čekajíc snad nějaké nadpřirozené zjevení, které by tolik divák od Panuškova projevu očekával. Malba je zde velice vyrovnaná, autor využil plejády tonů, ponejvíce zelené, která navozuje příšeří a zároveň dovoluje vstoupit světlu do plochy díla. Dívka je do díla vsazena na úroveň zlatého řezu, a tak si jí divákův zrak nejen hned všimne, ale ho přitahuje. Diváka taktéž přitahuje barevně temná část díla, kde je očekáván nějaký následný zlom zachyceného okamžiku, nějaké nadpřirozené zjevení, které je pro autora toliko signifikantní. Jaroslav Panuška se v díle projevuje jako vyzrálý malíř se smyslem pro zachycení momentu, umem pro vtáhnutí diváka do děje. Dílo Děvče u vody předkládá Panuškovi toliko ceněné kvality a opět nás utvrzuje v jedinečnosti díla jejího tvůrce na poli českého umění.