022 | DÍVČÍ AKT
PIRNER Maxmilián (1854 - 1924)
- dosažená cena: 110 000 CZK
dosažená cena: 110 000 CZK
2.6., 19:06 2279 110 000 CZK 2.6., 19:42 2279 110 000 CZK 2.6., 19:06 12193 100 000 CZK 2.6., 18:25 2279 98 000 CZK 2.6., 18:25 12193 96 000 CZK 2.6., 12:43 12373 90 000 CZK 2.6., 14:49 12193 90 000 CZK 2.6., 12:01 12193 84 000 CZK 1.6., 13:30 2279 80 000 CZK 2.6., 07:06 2279 80 000 CZK 2.6., 07:06 12373 78 000 CZK 1.6., 13:29 2279 76 000 CZK 30.5., 21:52 12193 74 000 CZK 1.6., 13:29 2279 74 000 CZK 30.5., 16:54 13773 70 000 CZK 30.5., 20:19 12193 70 000 CZK 30.5., 17:04 13773 66 000 CZK 30.5., 17:04 12193 64 000 CZK 22.5., 13:51 12373 60 000 CZK 27.5., 16:24 12373 52 000 CZK 27.5., 16:24 13773 50 000 CZK 25.5., 14:05 12373 49 000 CZK 25.5., 14:05 13773 48 000 CZK 23.5., 12:28 12373 47 000 CZK 23.5., 12:28 11552 46 000 CZK Olej na dřevěné desce, 35,5 x 18 cm, rámováno, datace 1883, signováno vlevo dole M.P. 83.
Spor, existující uvnitř neoromantismu 70. a 80. let, mezi tradiční alegorií a naturalismem, se umělec pokoušel vyřešit osobitou kombinací alegorické a žánrové malby. Některá díla autora se stala akademickou předzvěstí symbolismu přelomu století. Výraznou zásluhou Pirnerovy činnosti v Praze je působení na několik vrstev českých umělců. Přitažlivost jeho postupu spočívala v symbolickém nebo dekorativním přepracování krajiny, či modelu. Střední období tvorby charakterizuje přechod od monumentální akademické malby ke komornímu projevu. Příkladem vše zmíněných směřování je nabízený Dívčí akt. Autor zde vypodobnil odhalenou krásku ve stylizované poloze divadelního ražení. Dívka v pokleku zaujímá emotivní gesto vztyčené ruky vzpouzející se nastalému osudu. Dílo svým formátem mohlo sloužit jako studie k většímu formátu s plně naplněným námětem. Dívka je vypodobněna v krásném tělové odstínu, jiskrným svou bělostí. Výraz aktérky scény, jenž je spíše klidný a vrhá jemný úsměv, napovídá právem podstatu díla, jako studie pro rozvíjení finálního plátna. Maxmilián Pirner byl mistrem alegorického vyznění a nabízené dílo poodkrývá jeho přístup k práci a dává divákovi možnost přímo nahlédnout do autorova tvůrčího procesu.