037 | KRAJINA
KERHART Oldřich (1895 - 1947)
- dosažená cena: 26 000 CZK
dosažená cena: 26 000 CZK
2.6., 20:01 1960 26 000 CZK 2.6., 20:12 1960 26 000 CZK 2.6., 12:47 12373 25 000 CZK 2.6., 20:00 12373 25 000 CZK 2.6., 20:00 1960 24 000 CZK 2.6., 20:00 12373 23 000 CZK 2.6., 20:00 1960 22 000 CZK 2.6., 07:54 13120 20 000 CZK 2.6., 07:09 12373 19 000 CZK 20.5., 12:22 13120 18 000 CZK Olej na překližce, 40 x 60 cm, rámováno, datace 1940, signováno vpravo dole O. Kerhart 1940, zezadu opatřeno výstavním štítkem Umělecké besedy, Alšova síň 8.IV. – 4.V. 1941, č. kat. 30.
V předloženém díle se nám naskýtá pohled na vidění zvolené krajiny Oldřichem Kerhartem. Dílo je datováno ro roku 1940, stejného roku, kdy se autor díla též stal předsedou spolku Umělecké besedy, spoluhybatelem uměleckého a kulturního dění Československa, a to v těžké době protektorátu. Umělec zde podává až naivistní, idealizovaný pohled na líbeznou krajinu v okolí povodí řeky, žijící v odstínech zelené a žluté, barev života přírody. Kerhart zde předvádí svůj zralý malířský přednes, takový, jakým se zapsal do očí diváka českého výtvarného umění. Krajina zde ovládá celou plochu podložky a je korunována světle modravými oblaky, kterých se dotýká, jak silné stromoví v druhém plánu díla, tak i košatý strom v prvním plánu. Ten zde na břehu stojí jako němý svědek toku času. Krajina je krásným příkladem tvorby Oldřicha Kerharta a zraku obdivovatele jeho díla by jistě neměla uniknout.