123 | KRAJINA V ORLICKÝCH HORÁCH
TRAMPOTA Jan (1889 - 1942)
- dosažená cena: 90 000 CZK
dosažená cena: 90 000 CZK
3.6., 17:00 5195 90 000 CZK 3.6., 20:58 5195 90 000 CZK 3.6., 06:47 12373 88 000 CZK 3.6., 13:52 5195 88 000 CZK 2.6., 15:32 5195 84 000 CZK 2.6., 12:53 12373 82 000 CZK 31.5., 08:46 5195 80 000 CZK Olej na plátně, 85 x 96 cm, rámováno.
Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Michael Zachař.
Opatřeno posudkem PhDr. Jaromíra Zeminy.
Z odborného posudku PhDr. Jaromíra Zeminy:
Trampotovy obrazy Orlických hor, kde Pěčín pro něho znamenal to, co pro Jindřicha Pruchu Županda a pro Václave Rabase Krušovice, patří k nejčeštějším obrazům české krajiny – jimi Trampota objevil veřejnosti její dosud málo známou tvář. Stejně jako malířství miloval přírodu a v tom se podobal Pruchovi. Byl to vynikající kolorista a konstruktér malby, vedený bytostnou potřebou harmonie, která ho přibližovala k neoklasicismu. Posuzovaná krajina má všechny podstatné rysy Trampotovy zralé tvorby, kterou charakterizuje od prvních tahů štětcem jasná představa obrazové skladby, takže každý obraz působí hotově, i když není zcela dokončen. Pokud jde o datování posuzovaného obrazu, domnívám se, že vznikl nejspíš v polovině dvacátých let. Nasvědčují tomu velké klidné plochy neporušené detaily a nízký hladký náno barvy. Po této stránce se nabízí srovnání například s obrazem Petrův Jasan z roku 1925.