132 | KONEC ZIMY
KAVÁN František (1866 - 1941)
- dosažená cena: 340 000 CZK
dosažená cena: 340 000 CZK
30.5., 08:19 2271 340 000 CZK 4.6., 19:10 2271 340 000 CZK 22.5., 15:01 13773 330 000 CZK 22.5., 13:59 12373 320 000 CZK Olej na plátně, 80 x 101 cm, rámováno, signováno vlevo dole Kaván, vlevo dole přípis s určením.
XX. Výstava Goltzova tvrz, František Kaván, Dílo po roce 1900, Golčův Jeníkov, 2011, kat. č. 75 – na zadní straně výstavní razítko;
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11., Praha, 2015
KAVÁN, český rok v krajinách (24. 4. – 30. 9. 2018), Galerie Kooperativy v Praze.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 260.
František Kaván (1866 - 1941) DÍLO, Zachař Michael, Exner Ivan, Nadace pojišťovny Kooperativa, SVU Mánes Praha 2018, číslo soupisu 890, vyobrazeno na s. 302.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Zimní krajiny jsou emblematickou ikonickou částí tvorby Františka Kavána. Snad nikdo z našich krajinářů nedovedl tak mnohotvárně vystihnout tuto roční dobu se všemi jejími odstíny, variovat se svrchovaným mistrovstvím sněhové pláně v drobných i obřích formátech. K nejkvalitnějším zimním kusům patří ty z druhého vítanovského období, tedy z doby krátce po roce 1910. Cenil si jich i sám umělec proslulý svou skromností a zlehčující ironií. Vynikají sumárností podání, svítivým koloritem bez následného zežloutnutí a naprostou věrohodností zobrazení známých i neznámých míst z Hlinecka. Obraz označený Kavánem i v signatuře názvem sugeruje pocit jisté momentky počasí, kdy se náhle ze zimního příkrovu klube příznak jara - žluté květy. Symboličnost takové proměny dává obrazu přidanou hodnotu, včetně dobové kontrastní adjustace tak typické pro Kavánovy rané obrazy.