138 | AKT
TITTELBACH Vojtěch (1900 - 1971)
- dosažená cena: 220 000 CZK
dosažená cena: 220 000 CZK
4.6., 19:23 2853 220 000 CZK 4.6., 19:25 2853 220 000 CZK 4.6., 19:22 4866 210 000 CZK 4.6., 19:18 2853 200 000 CZK 3.6., 06:49 12373 190 000 CZK 1.6., 00:00 12193 180 000 CZK 22.5., 15:01 13773 170 000 CZK Olej na překližce, 70 x 78 cm, rámováno, datace 1934, signováno vpravo dole V. Tittelbach.
Nabízený olej pochází z ruky jednoho z velkých českých umělců Vojtěcha Tittelbacha. Dílo akt svou datací spadá do třicátých let, let, kdy umělec tvořil v duchu abstraktního umění se surrealistickými konotacemi. Hlavním a jediným námětem díla je akt, ležící postava, stylizována do polohy modelky. Tato postava je tvořena prolínajícími se valéry odstínů, tvořícími podstatu těla postavy, rámované světelnými paprsky. Akt je tvořen nejen základními znaky lidství, ale i jakousi rouškou, která nejen postavu zakrývá, ale taktéž je i její součástí. Ono roucho vytváří světelné efekty, které navozují jak pocit hmoty samotného aktu, ale jisté odhmotnění, mimo reálné podání námětu, který je tak typický pro surrealistickou tvorbu. Akt je vsazen do fantaskního tmavého prostředí, kde nehrají roli klasické fyzikální poučky. Světlo zde na akt září z mnohých úhlů, a tak nemůžeme mluvit o atmosferickém světle, ale spíše o světle stylizovaném, o jakési divadelní scéně. Do té je akt vsazen, jako hlavní aktér díla, skulptura živoucí zde i mimo rámec našeho obyčejného světa. Vojtěch Tittelbach v díle promlouvá nejen, jako spoluautor české avantgardní tvorby, ale i jako osobitý jedinec s vlastním výtvarným přístupem.