003 | Z TROJE (ZIMA)
FREMUND Richard (1928 - 1969)
- dosažená cena: 120 000 CZK
dosažená cena: 120 000 CZK
2.6., 19:04 12193 120 000 CZK 2.6., 14:57 11552 110 000 CZK 2.6., 18:23 11552 110 000 CZK 2.6., 18:23 12193 100 000 CZK 31.5., 23:17 12193 92 000 CZK 30.5., 16:00 12373 90 000 CZK 30.5., 21:50 12373 86 000 CZK 30.5., 21:50 12193 84 000 CZK 30.5., 20:18 12373 82 000 CZK 30.5., 20:18 12193 80 000 CZK 30.5., 17:02 12373 76 000 CZK 30.5., 17:02 12193 74 000 CZK 22.5., 14:55 13773 70 000 CZK Olej na dřevěné desce, 58 x 68,5 cm, rámováno, datace 1952, oboustranná malba – druhá strana portrét ženy.
Marcela Chmelařová(dnes Rusinko), Richard Fremund, Praha, 2014, s. 82.
Nabízené dílo pochází z ruky jednoho z nejzajímavějších umělců poválečného českého umění. Richard Fremund, zástupce skupiny Máj 57, v předloženém díle Z Troje (Zima) vykazuje svůj klasický přístup k malbě. Velkými a silnými tahy zaznamenává viděné, v tomto případě krajinu trojských vršků v povzdáli a zástavby v prvním plánu. Autor nechává promluvit svůj typický výtvarný jazyk, a to sugestivní výraznou barevnost spolu s hutností barevné hmoty, s jejichž pomocí vytváří nový svět k nahlédnutí. Dílo diváka přivádí do zimního času, do doby, kdy činžovní domy a jejich střechy jsou pokryty sněhovou pokrývkou a slunce odrážející se od bělostného sněhu vytváří modravý efekt. Ten je protknut celým dílem a ovládá tak nejen zmíněné střechy, ale i samotné trojské viniční vršky. Celistvost kompozice dotváří silné stromoví, které jako velké paže, objímá zástavbu a současně vytváří průhled na modravý vrch. Richard Fremund v díle naprosto zjednodušil formu reality, s minimem výrazových prostředků zprostředkovává divákovi velice jasný obraz o dané části města, která je již od starých časů svázána s prací s vinou révou. Předložené dílo je zajímavé také svou zadní stranou, jež je vymalována portrétem černovlasé ženy, a to v autorově typickém podání hmoty barev. Žena hledí na diváka zádumčivým a klidným pohledem. Její silný zrak proniká za hranice divákova prostoru. Žena je oděna do podobné palety barev jako je tomu u námětu s Trojou a dotváří tak myšlenkovou mapu autorova tvůrčího zanícení v době práce na díle. Dílo Z Troje (Zima) je reprezentativním příkladem autorovy tvorby padesátých let a krásným příkladem autorova jedinečného výtvarného přístupu vůbec.