007 | LUČNÍ TRÁVY
JANEČEK Ota (1919 - 1996)
- dosažená cena: 88 000 CZK
dosažená cena: 88 000 CZK
2.6., 19:08 3293 88 000 CZK 2.6., 19:14 3293 88 000 CZK 2.6., 16:58 2279 86 000 CZK 2.6., 19:08 3293 86 000 CZK 2.6., 16:13 3293 82 000 CZK 2.6., 15:03 2279 80 000 CZK 1.6., 11:05 3293 78 000 CZK 2.6., 15:03 2279 78 000 CZK 1.6., 13:26 3293 76 000 CZK 1.6., 13:26 2279 74 000 CZK 1.6., 13:26 3293 68 000 CZK 1.6., 13:26 2279 66 000 CZK 30.5., 17:07 5195 62 000 CZK 30.5., 16:51 13773 60 000 CZK 30.5., 16:03 12373 58 000 CZK 27.5., 16:23 13773 45 000 CZK 25.5., 13:59 12373 44 000 CZK 22.5., 14:55 13773 43 000 CZK 22.5., 13:46 12373 42 000 CZK Olej na lepence, 22,5 x 31 cm, rámováno, datace 1954, signováno vlevo dole O Janeček 1954. zezadu opatřeno štítkem č. kat. 7457, na druhé straně kresba krajiny.
Dílo posoudil a pravost potvrdil syn autora Ing. Tomáš Janeček.
V předloženém díle se autor vrací ke svému takřka celoživotnímu tématu, a to námětu trav. V počátcích tvorby se věnoval kubistickým zátiším fillovského typu a od padesátých let převládlo v Janečkově díle nefigurativní zobrazování skutečnosti. Vydal se cestou tzv. lyrického realismu, který se soustředí na harmonickou souhru barev a tvarů čerpaných z bezprostředního vidění zejména přírodních motivů. Příkladem oné souhry nám je obraz Luční trávy, který se velmi detailně zaměřuje na svět přírodních miniatur a umožňuje tak divákovi nahlédnout na realitu tohoto mikrokosmu. Autorem jsme vrženi do pohledu na malý oddíl světa trav, kde stojí odkvetlá pampeliška jako Slunce nad horizontem, jeden z dalších oblíbených Janečkových námětů, stojí zde na stráži a hledí na celý výsek mikrokosmu. Janeček tu skvěle využil svých zkušeností ve stavbě prostoru a práce s valéry barev. Umělec v plátně promlouvá svým typicky citlivým jazykem a potvrzuje své jedinečné kvality na malířském poli českého poválečného umění.