013 | PODVEČER
MACOUN Gustav (1892 - 1934)
- dosažená cena: 170 000 CZK
dosažená cena: 170 000 CZK
2.6., 19:25 2961 170 000 CZK 2.6., 19:27 2961 170 000 CZK 2.6., 19:24 16326 160 000 CZK 2.6., 19:20 2961 150 000 CZK 2.6., 17:54 10557 140 000 CZK 2.6., 15:06 16326 130 000 CZK 2.6., 14:56 2961 120 000 CZK 2.6., 07:02 12373 110 000 CZK 2.6., 14:55 12373 110 000 CZK 2.6., 14:55 2961 100 000 CZK 28.5., 19:24 10557 96 000 CZK 25.5., 14:04 13773 94 000 CZK 23.5., 12:26 11552 92 000 CZK 22.5., 13:49 12373 90 000 CZK Olej na plátně, 130 x 141 cm, rámováno, datace 1920, signováno vlevo dole - G. Macoun.1920.
Posoudila a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař.
Provenience:
Z majetku malíře R. Wacíka.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 319.
Toto velkoformátové dílo pochází z ruky jednoho z nejznámějších českých krajinářů. Gustav Macoun ve svém díle vyšel ze všech svých předchůdců a učitelů. Od každého si něco přisvojil a svým osobitým způsobem rozvinul do dalších podob. Velkoformátové plátno Podvečer je toho krásným a hrdým důkazem. Macoun své krajinářské dílo spojil s Českým rájem, Českomoravskou vrchovinou a taktéž i se slavnými Kameničkami, které jsou nejčastěji spojovány s jeho učitelem Antonínem Slavíčkem. Můžeme se domnívat, že na nabízeném díle je právě poslední zmiňovaná lokalita Kameniček, Macounem velice intimně zachycena ve své kráse svazku krajiny a lidového obydlí. Macoun zachytil dané stavení v zákrytu vysokého stromoví, které opticky prodlužuje výšku nebes, jejichž dramatické vypodobnění je signifikantním znakem malířova díla. Zde je tento vjem podpořen temně zabarvenými mračny, které podporují dramatičnost zachycené chvilky, do které je divák přizván. Macoun taktéž toto vtáhnutí do děje podpořil detailním vymalováním žlutého květenstva v prvním plánu díla. Co podporuje celistvý dojem je i vytříbená malířská technika, která není o nic okradena velkým formátem, ba naopak vyznívá zde o to více a dokazuje, proč byl Gustav Macoun pro svá velká plátna toliko oceňován. Námět na nás navíc dýchá dozvuky secese a symbolismu, jež provázely autorovy vysoce uznávaná díla. Mnohé reprodukce ve slavném a uznávaném kulturním týdeníku Zlatá Praha jsou toho důkazem. Podvečer je krásnou a procítěnou ukázkou Macounova malířského umu, ukázkou jeho vytříbené techniky. Malíř za pomoci tahů štětce, barevné škály, ale také i jemných detailů vytvořil referenční dílo, které si žádá pozornost obdivovatelů české krajinářské školy.