014 | KAMENITÁ ŘÍČKA
MAŘÁK Julius Edvard (1832 - 1899)
- dosažená cena: 150 000 CZK
dosažená cena: 150 000 CZK
2.6., 19:17 12677 150 000 CZK 2.6., 19:26 12677 150 000 CZK 1.6., 15:53 2002 140 000 CZK 1.6., 13:31 2279 130 000 CZK 30.5., 16:53 13773 120 000 CZK 30.5., 20:18 13773 120 000 CZK 30.5., 20:18 12193 110 000 CZK 30.5., 17:03 13773 100 000 CZK 30.5., 17:03 12193 98 000 CZK 28.5., 16:54 12373 94 000 CZK 25.5., 14:04 13773 92 000 CZK 23.5., 12:26 11552 90 000 CZK Olej na lepence, 41 x 32 cm, rámováno, datace – 2. polovina 70. let 19. století, vlevo dole J. Mařák.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové.
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové:
Předložená Kamenitá říčka je nepochybná, typická a velmi krásná práce malíře Julia Mařáka, kterou po srovnání s dalšími malířovými díly můžeme datovat druhou polovinou sedmdesátých let 19. století. Mařák v první polovině sedmdesátých let navštívil tyrolské Alpy, kde vzniklo množství kreseb a studií lesní přírody. Posléze se mnohé z nich staly podkladem pro větší olejové práce. Důvěrná znalost lesních zátiší, okrajů lesa nebo horských kamenitých svahů a skalnatých strání s potoky, říčkami nebo bystřinami byla po celý život Mařákovi nevysychajícím pramenem malířské inspirace. Předložená Kamenití říčka namalovaná detailní sametově měkkou kresbou štětcem v delikátně sladěném hnědo-žluto-zeleném koloritu, je toho zdařilým dokladem.