017 | ČERNOŠICE
NEJEDLÝ Otakar (1883 - 1957)
- dosažená cena: 150 000 CZK
dosažená cena: 150 000 CZK
2.6., 19:30 12373 150 000 CZK 2.6., 19:33 12373 150 000 CZK 2.6., 19:05 12193 140 000 CZK 2.6., 19:24 12193 140 000 CZK 2.6., 19:24 12373 130 000 CZK 2.6., 18:24 12193 120 000 CZK 2.6., 15:02 11552 110 000 CZK 2.6., 12:00 12193 100 000 CZK 2.6., 12:39 12193 100 000 CZK 2.6., 12:39 12373 98 000 CZK 1.6., 12:05 10012 94 000 CZK 30.5., 17:04 12193 92 000 CZK 22.5., 13:51 12373 90 000 CZK 30.5., 16:54 13773 90 000 CZK Olej na lepence, 49,5 x 58 cm, rámováno, datace 1915, signováno Ot. Nejedlý 15.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2014.
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9.–1. 11. Praha, 2015.
Dialogy v obrazech, S.V.U. Mánes, Praha, 2014, str. 105
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, str. 440.
Obraz nám nabízí Nejedlého malířský výraz za Velké války. Krajina Černošic je první z cyklů maleb, kdy autor zaujal pozměněnou polohu, více expresivní svou barevností, dynamičností. Nový se zračí také zalamující formát horizontu, který mění prostor v samostatný kosmos, chráněn právě horizontem, v daném případě vrchovinou za obcí. Bělostné domy jsou v krajině vystavěny kaskádovitě směrem do údolí. Dílo je tvořeno silnými, pronikavým tahy, rychlého charakteru. Z pravé strany se táhne cesta podél ulice, kterou z počátku lemují dva zelenavé topoly. Motiv je oku diváka přiblížen zelením v popředí, vybízejícím diváka ke vkročení do krajiny středních Čech. Barevnost obrazu je až magicky hřejivá a tento jev jen umocňuje zář klenoucí se na vrchovinou. Tento výjev poněkud koketuje s motivem Cézannovým, motivem Monte Sainte-Victorie a též námětu hory dává podtext tisíciletého přihlížejícího vývoji krajiny. Dílo O. Nejedlého je zadatováno do roku 1915, tedy druhého roku války, období změn a emocí. Malíř v daném díle projevil svou změnu nálad, svůj přístup k motivu krajiny a nechal promluvit expresi a dramatičnost období. Dílo je výtečným svědkem autorovy tvorby a skvělým krajinným dílem.